Çocuk Çalışma Masası

Çocuk Çalışma Masası
Bu yıl ilkokula başlayacak kızımın odasında bazı değişiklikler yapılması gerekiyor.

Başta geçen yıl kendime aldığım çalışma masasına çok özendiğini bildiğimden, kendisine de küçük modelini alacağımı müjdelemiştim. Bir süre evvel küçüklüğünden kalma çocuk masasını da kaldırdığımdan, kendimize resim yapmak veya oyun oynamak için rahat bir yer bulamamıştık. Bu çalışma masası en azından ihtiyacının bir kısmını kapatacak – ayrıca adı üzerinde – ödevlerini de yapması için gerekecek.

Buraya kadar her şey iyiydi… aklıma “bu masaların çocuklar için olması gereken bir standartı var mıdır?” sorusu düşene dek. Biraz araştırmanın sonucu tahminlerimi doğruladı. Henüz gelişimlerini tamamlamamış küçük bedenlerin, gelişmeye müsait küçük masa ve sandalye ihtiyaçları varmış.

Schreibtisch mit teilweise klappbarer Arbeitsplatte Yanlış oturma pozisyonu çocuklarda da sırt ağrısı, yanlış gelişim ve duruş bozukluklarına neden olabilir. Ortopedistler bu nedenle ergonomik ve yüksekliği ayarlanabilir masalar öneriyorlar.

  • Masanın tablası (veya tercihen bir bölümü) eğilebilir olmalıdır. Eğim en az 16 derece ve çocuğun tercihlerine göre ayarlanabilir olmalı. Bir bölümü eğimli masaların avantajı sabit kısımda defter, kalemlerin kaymadan konulabilinmesi. İleri yaşlarda bilgisayar ekranı için de bu düz alan gerekli olacaktır.
  • Tablanın eğimi gibi, masanın yüksekliğinin de ayarlanabilmesi önemlidir. Çocuğunuz ile birlikte büyümesi gereken bir çalışma masasına ihtiyacınız var. Bu linkten örneklerini görebileceğiniz çalışma masaları, çocuklara gençliklerine kadar eşlik edebiliyorlar.
  • Tablanın alanı kitap, defter, kalem gibi malzemeler için yeterli olmalıdır. Çocuğunuzun yakın zamanda bilgisayar ile çalışacağını düşünüyorsanız en az 80 cm’lik derinliği hesaplamanız gerekmekte. Aksi halde ekran ve gözler arasındaki mesafe çok kısa olacaktır.

Masanın altına veya yakınına yerleştireceğiniz bir kaç çekmeceli bir keson ise okul ve derse dair her türlü muhteviyatı derli toplu bir arada tutacaktır.

Edindiğim bu bilgiler ve gördüğüm bu fotoğraflar doğrultusunda araştırmaya başladım… Düşünebileceğiniz her türlü süse, şekle, renklere sahip yüzlerce seçenek içerisinde bir tane olsun yukarıdaki şartları yerine getiren çalışma masası bulamadım.

Marangozu aramadan önce “bir de IKEA‘ya bakayım” diyerek şansımı denedim… adamlar düşünmüş! Kabul etmeliyim ki arama sonucumdaki masalara benzemeyecek, ancak ortopedik ve ergonomik şartları yerine getirecek bir çalışma masası yapabileceğimize inandım.

İş kaldı bir sağlam sandalyeye.

Tüm çocukların 2010-2011 ders yılının keyifli ve enformatif geçmesini dilerim.

Close It
Wordpress Themes - Wordpress Video Themes - Wordpress Travel Themes - WordPress Restaurant Themes
%d bloggers like this: