Ratuki, Hasbro

Ratuki, Hasbro

Hızlı, hızlı ve daha da hızlı davranmanız gereken bir kart oyunu.

Kutu oyunları ailece vakit geçirmek için çok faydalı ve eğlenceli araçlar ama kabul edelim: Bir restoran veya piknikte oynamak için yanınızda taşımak için çok büyük  oluyorlar. 8 yaşını geçen yarım porsiyonum, sayı ve yazılara hakimiyeti arttıkça daha pratik ambalajlarda sunulan kart oyunları daha çok ilgimi çekmeye başladı. Herhangi bir yere giderken çantama kolayca atıp, siparişimizin gelmesini beklerken “akıllı” telefonlarımıza dalacağımıza, birlikte bir iki el oyun oynamamıza imkan sağlıyorlar.

Yeni keşfimiz Hasbro’nun sunduğu Ratuki.

Kutunun içinden 5 farklı renkte deste oyun kartları çıkıyor. Kartlar 1, 2, 3, 4, 5 ve Ratuki olarak işaretlenmiş. Sayılı kartlar bir zar, parmak veya çizgiler şeklinde görselleştirilmiş. Oyunun amacı sayıları sıralı olarak küçükten büyüğe veya büyükten küçüğe elinizden çıkartarak, önünüzdeki desteyi bitirmektir.

Her oyuncu bir renk seçip, önüne destesini alıyor. Yer 1 veya Ratuki yazan kart ile açılıyor. Oyuncular sıra takip etmeksizin elindeki kartları yere atmaya başlıyor. 1, 2, 3, 2, 3, 4, 3, 2, 1, 2, 1… şeklinde ilerleyebilen oyunda 5 veya Ratuki kartını atan kişi “RATUKİ” diye bağırarak yeri topluyor.

Oyuncular ellerinde en fazla 3 kart tutabiliyorlar. Hızlıca yere attıklarından, ellerindeki kart sayısı veya çeşitliliği azaldığında önlerinde bulunan yüzü kapalı destelerinden çekmeleri gerekiyor.

Mutlak uygulanması gereken kural: Kartlar bir el ile tutulur, diğer el ile atılır/çekilir (açıklamasında bunu okuduğumuzda anlam verememiştik ama oynayınca gerçek önemi ortaya çıkıyor)

Bize keyifli bir süre sunan bu kart oyununu okumaya başlamış çocuklarınız ile oynamanızı tavsiye ediyorum. Belki bir restoranda, “RATUKİ” diye bağıracağınızdan, oynamaya uygun olmayabilir ama 7-77’ye eğleneceğinizin garantisi altındadır.

Close It
Wordpress Themes - Wordpress Video Themes - Wordpress Travel Themes - WordPress Restaurant Themes
%d bloggers like this: