Küçük Zorba Kızlar

Küçük Zorba Kızlar

İlkokulda kız çocukları sıklıkla akran arkadaşlarınca zorbalığa maruz kalırlar. Şaşırdınız mı?

Önce buna ben çok şaşırdım. Kız zrkadaşlar neden birbirlerine zorbalık eder ki?

Belki biz çocuklarımıza zorbalığı doğru anlatmadığımızdandır. Onlara zorbaların kötü çocuklar olduğunu anlattık. Arkadaşlarımız zorba olamazlar, zorbalar başka kişilerdir diye yorumladık.

Çocuklar için anlaması güç bir kavramdır: Zorba en iyi arkadaşım olamaz, en kötü düşmanımdır!

Erkekler için durum farklı; Fizikseldir. Biraz ağız dalaşı, iki itiş kakış, belki bir de tekme. Buyrun zorba bir erkek çocuğu. Ama kızlar daha duygusal, ilişkisel yaklaşır. Kızlar genelde ilişki içinde güç bulmaya çalışırlar. Bu nedenle kötü niyetli davranışları olabiliyor. Kendilerine fayda sağlamaya çalışıyorlar.

Papatyanın bazen böylesi güç çekişmelerinin arasında kaldığını gördükçe, başkası ile oynamasını önermek istiyorum. Ama gerçek hayat bu değildir ki? Kızım sevdiği arkadaşlarından ayrı kalmak istemiyor, zorbalığa da maruz kalmak durumunda değil, peki ebeveyn olarak ben ne yapabilirim?

 

Gözlemle

Çocuğumu sosyal ortamlarda gözlemler ve sorunlara nasıl yanıt verdiğine dikkat ederim.

 

Bağ kur

“Arkadaşın Nesrin gittiği zamanlarda, benimle daha az konuşup, daha çok zıtlaştığını fark ediyorum. Aslında onun gitmesine üzüldüğünden midir?” gibi bir açıklama ile çocuğumun farkındalığını tetiklerim. Empati kurar, çözüm önerisinde bulunmam. Onunla aynı tarafta konumlanırım.

 

Rehber ol

Gerçek bağ kurulunca birlikte konu hakkında düşünün. Bir zorba ile nasıl başa çıkılabileceğiniz ile ilgili önerilerden oluşan bir liste hazırlayın. Bütün fikirler değerlidir – zorbayı uzaya göndermek isteseniz bile. Aklınıza gelen her seçeneği listeleyin. Bu başa çıkmak için bir çok çözüm varmış gibidir. Çözümlenemez bir problem ile karşı karşıya değiliz.

 

Destek ol

Kızınıza uygulayacağı çözüm önerilerinden biri veya ikisini seçmekte yardımcı olun. Mış gibi yaparak (role play) çözümleri birlikte oyun içinde uygulamaya çalışın. Olumlu sonuç almadığınız takdirde, listenizde bulunan bir başka çözüm üzerinde çalışın.

 

 

Close It
Wordpress Themes - Wordpress Video Themes - Wordpress Travel Themes - WordPress Restaurant Themes
%d bloggers like this: